Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Adet hali kaç gün sürer
dini bilgiler
dini bilgiler

Adet hali kaç gün sürer

 

Adet nedir, tane ve temizlik günlerinin minimum ve en fazla süresi ne kadardır. İşte tane suresinin alt ve üst sınırları hakkında informasyon.

Adet kısaca Hayız, buluğluk çağına giren sıhhatli kadının rahminden tertipli aralıklarla akan kanı ifade eder. Hanımlarda ergenlikten menopoza kadar görülen bu fizyolojik vakaya da hayız hali (mensturasyon, regl), âdet görme, âdet kanaması, aybaşı hali benzer biçimde adlar verilir.

Âdet hâlinin minimum süresi 3 tam gün (72 saat), en fazla süresi 10 tam gündür (240 saat). (Şâfiîlerde ise en azı 1 tam gün, en fazlası 15 tam gündür.) Temizlik hâlinin ise minimum süresi 15 tam gündür (360 saat), en fazla süresi mevzusunda sınır yoktur. (Şâfiîlerde de böyledir.) Bir bayan aylarca hatta senelerce temiz kalabilir.

3 günden azca gelen kan ile 10 gün geçmiş olduğu hâlde devam eden kan, âdet kanı değil özür kanıdır. 15 günlük temizlik süresi dolmadan gelen kan da özür kanıdır. Bunlara istihâza kanı denir.

Temizlik müddeti (15 tam gün) dolduktan sonrasında gelen kan 3 gün sürmüşse, sonrasında 2 gün kesilmiş arkasından 4 gün daha gelmişse bu dokuz günün hepsi âdet günlerinden sayılır. İlk 3 günden sonrasında kan kesildiğinde ihtiyaten gusül alınır ve namaza başlanır şundan dolayı bu günlerin temizlik günleri olması ihtimali vardır.

Temizlik müddeti dolduktan sonrasında gelen kan, yalnız 2 gün akıp kesilmişse sonrasında da minimum 8 gün gelmemişse bu kan, âdetin en fazla müddeti olan 10 gün dolduğu için âdet değil özür kanıdır. Kan 2 gün sonrasında kesildiğinde hanım, namaz abdesti alır ve ibadetine adım atar. Burada gusül gerekmez şundan dolayı eğer bu kan özür kanıysa özür kanı için gusül gerekmemektedir. Eğer bu kan âdet kanıysa hemen hemen âdet bitmiş sayılmadığı için (bu sonradan ortaya çıkar) gene gusle gerek kalmamıştır. Bu kanın özür kanı olduğu sonradan anlaşıldığında, bu iki günlük dönemde tabiî olarak namazı bırakan hanım, bıraktığı namazlarını kaza eder. Eğer 10 gün dolmadan kan yeniden gelmeye başlamışsa, bu âdettir. Bu durumda bir şey gerekmez. Kısaca bu sürede geçen namazlarını kaza etmez.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler süre içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir