Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Adet kanı rengi nasıldır
dini bilgiler
dini bilgiler

Adet kanı rengi nasıldır

 

Bayanlar erginlik çağına ulaşınca kendilerinde hususi bir durum meydana gelir. Buna “Adet Hali” yada Hayız denir. Adet hali her ay belirli günlerde olur ve çoğu zaman elli beş yaşına kadar devam eder. Bazı hanımlarda bu yaştan ilkin de sona erebilir. Yeniden belirtmek gerekirse Adet (Hayız), erişkinlik çağına giren sıhhatli kadının rahminden tertipli aralıklarla akan kanı ifade eder. Hanımlarda ergenlikten menopoza kadar görülen bu fizyolojik vakaya da hayız hali (mensturasyon, regl), âdet görme, âdet kanaması, aybaşı hali benzer biçimde adlar verilir. Peki tane kanının rengi iyi mi olmalı.

Âdet kanının altı çeşit rengi vardır: Kırmızı, siyah, kahverengi (toprak rengi), yeşil, sarı ve bulanık renk. Âdet günleri içinde bu renklerden hangisi gelirse gelsin, âdet kanı kabul edilir. Kısaca beyaz akıntının dışındaki tüm bu renkler âdet kanıdır. Kanın baştaki rengi esas alınır. Kısaca, baştaki kırmızı ya da kahverengi kanın kuruyarak sonrasında beyazlaşması, onun âdet kanı olmadığını göstermez. Başta hangi renkteyse o rengin hükmünü alır. Başta beyaz renkte olan akıntı, sonradan kuruyarak kirli renge dönüşse, bu akıntı âdet sayılmaz. Esas olan baştaki beyaz akıntıdır.

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler vakit içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir süre doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Dost isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bu habere de bakabilirisiniz

dini bilgiler

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Alanya İftar Saatleri (Ramazan İmsakiyesi 2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir