Ana Sayfa / Tasarruf / Alışverişte Nasıl Tasarruf Edilir?

Alışverişte Nasıl Tasarruf Edilir?

Alışverişte Nasıl Tasarruf Edilir?

Alışverişte Nasıl Tasarruf Edilir?

Tasarruf, hayatımızın her alanında olması ihtiyaç duyulan bir alışkanlıktır. Alışkanlık edinmek oldukça önemlidir. Mesela, musluğu açtığınızda ihtiyacınızdan daha fazlaca su akıtmamalısınız. Bu durumda tutum ederek, hem su israfından kaçınmış olur hem de hanenize ekonomik katkıda bulunursunuz. Tasarruf etmek için fazlaca çaba harcamaya gerek kalmamıştır. Bilgili olarak ve ihtiyaçlara nazaran hareket ederek, hepimiz tutum yapabilir. Alışveriş yaparken, tasarruflu olmak fazlaca önemlidir. Bundan dolayı alışveriş yaparken iyi mi tutum edebileceğimizi ve hangi noktalarda dikkatli olmamız icap ettiğini öğreneceğiz.

Ilk olarak alışverişe çıkmadan ilkin planlı ve programlı hareket etmek icap ettiğini unutmayınız. Alışverişe gitmeden ilkin alınacakların listesini yapmak oldukça önemlidir. Bu sayede ihtiyacınız olan şeyleri görür ve buna nazaran hareket edersiniz. Lakin bir sıralama oluşturmazsanız, o an canınızın her çektiğini almak istersiniz. İnsan psikolojisi buna odaklıdır. Sıralama hazırladığınız takdirde aklınızdan çıkabilecek ihtiyacınız olan şeyleri unutmazsınız. Ek olarak alışverişe çıkmadan ilkin, bilhassa besin alışverişlerinde, karnınızın ve gözünüzün tok olması oldukça önemlidir. Alışveriş yaparken eğer karnınız açsa, o an canınız çekeceği için, ihtiyacınız haricinde ürün almanız ihtimaller içindedir. Yalnız besin alışverişlerinde değil, mesela giyim almaya gittiğinizde hoşunuza giden fakat gereksinim duymadığınız bir giyim alabilirsiniz. Bundan dolayı kendinizi frenleyebilmeli ve ihtiyacınız haricinde ürün almamaya itina göstermelisiniz. Üçüncü olarak, kampanyaları takip etmeniz oldukça önemlidir. Böylece indirime girmiş ürünleri tespit edebilir ve buna nazaran hareket edebilirsiniz. Alışveriş yapmadan ilkin ne olursa olsun fiyat araştırması yapınız. Ek olarak alışveriş yaparken pazarlık yapmayı unutmayınız. Pazarlık müşterinin en doğal hakkıdır bu yüzden pazarlık yaparken utanmayınız. Bilhassa son günlerde artmakta olan ‘marka takıntısın’dan kurtulun. Marka olduğundan kaliteli olacak diye bir şart yoktur. Ek olarak şunu da belirtmek gerekir ki, düşük kalitede ürünler satın almak sizin için daha büyük kayıptır. Şundan dolayı düşük kalitede bir ürünün ömrü kısadır. Kaliteli bir ürün ise uzun süre dayanır ve düşük kalitedeki ürüne nazaran daha ekonomiktir. Elektronik ürünler için ise şunu bilmek gerekir. Ürünler ilk piyasaya çıktıklarında tutarları oldukça yüksektir. Fakat bir kaç ay içinde tutarları, ilk fiyatlarına nazaran oldukça azalmaktadır. Bundan dolayı elektronik ürün alırken acil etmemenizi tavsiye ederiz.

Tasarruf yapmanın önemini idrak etmek ve bilgili olmak fazlaca önemlidir. Yaşamın her alanında tasarruflu olmak alışkanlık haline getirilmelidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

Birikim Değerlendirme Yöntemleri

Elde edilen kazançların korunması ve değerinin artması için doğru birikim yöntemlerini belirlemek gerekir. Mal varlıklarının yönetilme ve değerlendirme biçimleri birbirinden farklı olabilir. Bu gibi durumlarda ülke ekonomisi ve para birimlerinin grafikleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Birikimlerin değerlendirilebilmesi için şu yöntemler tercih edilebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir