Ana Sayfa / İslam / Allah niçin görünmezdir? Allah’ı gözümüzle göremememizin nedeni sebebi nedir?

Allah niçin görünmezdir? Allah’ı gözümüzle göremememizin nedeni sebebi nedir?

Allah'ı neden göremiyoruz? 8

Allah’ı niçin göremiyoruz?
Allah tarafında yaratılan birçok nesneyi görüyoruz da bizi yaratan Yüce Mevla’yı niçin göremiyoruz. Allah’ı göremeyişimizin pek oldukca sebebi vardır.

Vakit’ın haberine nazaran, bunlar dört madde hâlinde özetlenebilir:

1. Yaratılış kapasitemiz Allah’ı görebilecek bir güçte değildir. Şu sebeple görme, ihâta şu demek oluyor ki her şeyiyle kuşatma, içine alma meselesidir. Örneğin mikro âlemde virüsleri, bakterileri, makro âlemde ise kâinatın tamamını göremiyoruz. Gözlerimizin bir görme kapasitesi vardır ve bu mevzuda onlar yetersiz bırakılırlar.

2. Allahu Teâlâ’nın benzer ve zıddı yoktur. Bizim varlık âleminde bir şeyi görüp onu bilmemiz o şeyin benzerinin yada zıddının olması sebebiyledir.

Soğuk olmasaydı sıcağı, ışık olmasaydı karanlığı bilemezdik. O yüzden Allah’ı kavrayabilmemiz mümkün değildir. Şu sebeple O’nun varlıkta ne bir benzeri ne de bir zıddı vardır.

3. Rabb’imiz şiddet-i zuhûrundan dolayı gizlidir. Doğrusu Rabb’imiz, gözün görme sınırlarını aşan bir tarzda meydana çıkmasından, azamet ve ihatasından dolayı gizlenmiştir. Bunu güneş misaliyle anlatmaya çalışalım: Eğer güneşi tüm gökyüzünü kuşatacak, dünyanın dört bir yanına ışıklarını verecek derecede büyütmek mümkün olsaydı, artık onu görmemiz mümkün olmazdı.

Şu sebeple güneşin sürekliliğiyle, gece ortadan kalkıp her an gündüz olacağı için, güneşin ne işe yaradığını bilmemiz, ışıktan söz etmemiz de mümkün olmayacaktı. Tasarrufu haricinde bir ânın dahi düşünülemeyeceği Allah da, varlığını kâinatta kesintisiz olarak her an, her saniye, yaşam, ilim, rahmet, irade ve kudret benzer biçimde sıfatlarıyla öyleki şiddetli hissettirmektedir ki, varlığı, gaflet sahiplerinin nazarında düşünülemez ve hatıra getirilemez oluyor.

4. İmtihan dünyası bunu lüzumlu kılmaktadır. Hepimiz, gözüyle Allah’ı görseydi o süre sınav sırrı ortadan kalkardı. Bu durum sınav meydana getiren bir öğretmenin, soruları sorduktan sonrasında yanıtını yazdırmasına benzerdi.

Maksat inananla inanmayanın, iyiyle kötünün ortaya çıkması olduğuna nazaran Allah, imtihanın gereği olarak kendisini gizlemiş, fakat eserleriyle varlığını akıl gözlerimize sunmuştur.

Bu habere de bakabilirisiniz

islam

Sela vaktinde okunan dualar

Sela Vakti Okunacak Dualar

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE