Ana Sayfa / Eğitim / Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?

Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?

Alt Çizgi Nasıl Kullanılır?

Yazı dilindeki kullanılan sembollerin ve simgelerin genel adı noktalama işaretidir. Çeşitli sembol ve simgelerle metindeki duraklamaları, vurgu ve tonları belirten noktalama işaretleri, metnin anlaşılırlığını ve okunurluğunu kolaylaştırır. Noktalama işaretleri harfin ses değerleri üstünde değişikliğe sebep olan diyakritik işaretlerden değişik olarak tümcenin bütününe tesir eder. Tüm bu işaretler haricinde ek olarak bilgisayar dilinde kullanılan bazı işaretler söz mevzusudur. Bilhassa bilgisayar ortamında boşlukları belirtmek amaçlı kullanılan alt çizgi günlük hayatta da en oldukca malum ve kullanılan işaretlerdendir.

Bilgisayarlardan ilkin daktilolarda kelime ya da cümlelerin altını çizmek için kullanılan alt çizginin amacı metinlerde vurgulanmak istenen kelimeler ve cümleleri belirmektir.

Alt Çizginin Kullanımı

1) Günümüzde daha oldukca bilgisayar ortamında web URL adresi, e-posta adresleri ya da bilgisayar isimlerinde boşluk karakterine izin verilmemesi sebebiyle kullanılır.

Örnek:

  • abc_def@gmail.com, aysen_pc, ilk_yazı.doc, shape_of_my_heart.mp3

2) Bilgisayar ortamında komut kullanımında bilgisayar dosya adları arasındaki boşluklar alt çizgi ile belirtilir.

Örnek:

  • C:> Copy C:ilk_yazı.doc C:DOS

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftCommand ProcessorEnableExtensions

3) Sık kullanılan bir programa yöntemi olarak dahili bilgisayarlarda bir adın önüne gelmiş olarak kütüphanenin ya da üst data dosyasının içindekilerini göstermek için kullanılır.

Örnek:

  • _name, _dizin

4) Alt çizgi bazı formlarda arka arkaya kullanılarak doldurulacak alanları gösterir.

Örnek:

  • Adı: ____________

Soyadı:__________

Ek olarak, alt çizgi diyakritik işaret olarak Mısır, Nijerya, Gabon ve bazı yerli Amerikan dillerinde aksan işareti olarak kullanılır.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE