Ana Sayfa / Eğitim / Azerice Nasıl Öğrenilir?

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Oğuz Türkçesinin Batı kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi Türkiye Türkçesi ile beraber aynı grupta yer alır. Eski Anadolu Türkçesi döneminden sonrasında belirgin ayrılıklar göstermeye başlamış olan ve bir lehçe olan Azerbaycan Türkçesi öğrenmek isteyen kişilerin Türkçe bilmeleri durumunda zorlanmadıkları görülür.

Azerbaycan Türkçesini öğrenebilmek için ilk olarak dilin dilbilgisi yapısını bilmek gerekir. Azerice Türkçe ile aynı söz dizimine ve cümle yapısına haizdir. Bazı harfler Türkçe’den farklılık gösterir. Alfabe farklılıklarının öğrenilmesinin peşinden geriye daha kolay bir kısım kalır. Dilin söz varlığı ve yapısını öğrenmek için dilbilgisi kitaplarının yanında sözlü iletişimi içeren filmler yada diziler izlenebilir.

Azerbaycan Türkçesi’nde bulunup Türkiye Türkçesi’nde olmayan seslerden birisi ‘X’ harfidir. Bu ses k-h sesinin ortasında bir boğumlanmaya haizdir. Hırıltılı bir halde okunması mümkün. Bu harfin tam karşılığı ‘kalınca h’ olarak da bilinir. Bu ‘h’ sesi harfin tam peşinden söyleniş edilir.

Azerbaycan Türkçesi’ne ilişkin olan bir öteki ses ise ‘Q’ sesidir. Bu ses de k-g içinde çıkartılır. Sesin ağırlıklı olduğu bölüm ‘g’ sesidir.

Türkiye Türkçesi içinde bulunan ‘e’ sesi, Azerbaycan Türkçesi içinde kelimelerin ilk sesinde bulunur. Azerbaycan Türkçesi içinde bulunan Batı ve Rus alıntılı kelimelerde ‘e’ sesi kelimelerin öteki bölümlerinde de bulunur.

Azerbaycan Türkçesi’nde kelime başındaki ‘m’ sesi Türkçede genel anlamda ‘b’ olarak görülür. Bunun yanında kişi ve öteki fiil çekimlerinde sondan eklemeli yapı devam eder. Bu yüzden dilbilgisi kısmı daha süratli bir halde geçilebilir.

Azerice öğrenirken yazınsal eserlerin çevirisini yapmak, dilin süratli bir halde öğrenilmesini sağlar. Mühim Azeri yazar ve şairlerinin eserleri Azerice öğrenmede iyi bir kaynak oluşturur. Azerbaycan Türkçesi içinde ergonomik yaparak gelişim sağlamak da mümkündür.

Azerbaycan Türkçesi günümüzde Rus tesiri sebebiyle söz varlığı içinde çeşitli alıntı sözler taşır. Bu sözlerin ezberlenmesi, ilk etapta dili öğrenmede güçlük yaşatabilir. Azerbaycan alfabesinin öğrenilmesinin peşinden bolca oranda yazı emek vermesi yapılabilir. Dilin kendine özgü seslerinin telaffuzunu öğrenmek için de Azeri dilinde gösterim icra eden sözlü ve yazılı unsurlar takip edilebilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Türkiye'de lise sonrası eğitimine devam etmeyi isteyen kişilerin girmesi gereken üniversite sınavları stratejik bir çalışma gerektirir. Rekabet ortamının çok yoğun bir şekilde yaşandığı üniversite sınavlarında doğru çalışma yöntemlerinin bilinmesi bu sınavlardan başarılı olunmasını sağlar. Nasıl çalışılacağının, çalışırken hangi yöntemlerin kullanılacağının bilinmesi çalışmayı verimli ve faydalı hale getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir