Ana Sayfa / Eğitim / Denden İşareti Nasıl Kullanılır?

Denden İşareti Nasıl Kullanılır?

Denden İşareti Nasıl Kullanılır?

Denden İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde anlatılanı doğru olarak aktarmak ilk amaçtır. Bu açıdan noktalama işaretleri metnin doğru anlaşılmasında mühim bir etmendir. Bunun yanında gerek vurgular gerekse tonlamalar ile metindeki duygu ve düşünceyi daha etkin kılmak noktalama işaretleri ile mümkündür. Yazı dilinde noktalama işaretlerinin bir mühim yanı da okuyucu açısından metnin okurluğunu kolaylaştırmaktır. Noktalama işaretlerinin tüm bu tesirleri açısından doğru şekilde kullanmak gereklidir. Bir oldukca noktalama işaretinin birden oldukca görevi söz konusuyken noktalama işaretleri içinde yer edinen denden işareti görevi yalnız maddeler halinde yazılmış ve alt alta yeniden eden kelimelerle ilgilidir.

Denden işaretinin kullanımı

1) Alt alta maddeler halinde sıralanan bir yazıda aynı kelime, kelime grupları ya da rakamlar aynı ise, devamlı yeniden etmek yerine denden işareti (“”) koyulur.

Örnek:

  • a. Geçmiş Vakit

b. Şimdiki     “

c. Gelecek    “

d. Geniş       “

2) Denden işaretiyle devam edebilmek için alt alta gelen kelimelerin aynı olması gerekir. Değişen kelimelerin ilk kullanımında kelimenin kendisi yazılarak denden işareti kullanılmaz sadece ikinci satırda aynı kelime devam ediyorsa denden işareti kullanılabilir.

Örnek:

  • a. Geçmiş Vakit

            Di’li Geçmiş Vakit

            Miş’li    ”           “

b. Şimdiki Vakit

c. Gelecek     “

d. Geniş         “

3) Kelimelerin yan yana yazılması durumunda yeniden edilen kelime olsa bile denden işareti kullanılmaz.

Örnek:

  • Doğru Kullanım:

a. Geçmiş Vakit

b. Şimdiki     “

c. Gelecek   “

d. Geniş       “

  • Yanlış Kullanım:

a. Geçmiş Vakit        b. Şimdiki   ”            c. Gelecek   ”            d. Geniş     “

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE