Ana Sayfa / Eğitim / Diyez İşareti Nasıl Kullanılır?

Diyez İşareti Nasıl Kullanılır?

Diyez İşareti Nasıl Kullanılır?

Diyez İşareti Nasıl Kullanılır?

Telefonların tuş takımları üstünde yer edinen ve benzerliği sebebiyle bir çok kez birbirine karıştırılan sayı işareti ile müzikteki diyez işareti içinde minik farklılıklar söz mevzusudur. İki işaret arasındaki en belirleyici fark; diyez işaretinin yatay doğrultuda uzanan çizgileri hafifçe bir eğilime sahipken, sayı işaretinde yatay doğrultuda uzanan çizgilerde ise eğim bulunmaz. Ek olarak diyez işaretinde birbirine dik uzanan çizgilerde başlangıç noktaları aynı olmamasına karşın sayı işaretinde başlangıç noktaları aynıdır. Bir çok kez sayı işareti, öteki dillerde karma işareti olarak adlandırılsa da, bilhassa Amerikan İngilizcesi’nde sayı işareti yerine, diyez işareti denilir.

Kullanımı çoğu zaman ülkelere nazaran farklılık gösteren sayı (numara) işareti (#), Unix, Perl şeklinde çeşitli programlama dilleri haricinde son dönemlerde toplumsal medyada kullanılır. İlk olarak Chris Messine tarafınca mevzu ve konuşmaları kullanıcılar içinde bir medya ağı oluşturmak amaçlı kullanılmaya ‘hashtag’ başta twitter olmak suretiyle zaman içinde tüm toplumsal ağ sitelerinde kullanımı artmıştır.

İşaretin Programcılık Dilinde Kullanımı

  • HTML, CSS, SVG ve öteki data işlem uygulamalarında onaltılık halde belirtilen renk kodlarını tanımlamakta kullanılır.
  • Unix kodunda, kullanıcı root olarak çalıştığını belirtmek için komut isteminin sonuna yerleştirir.
  • Perl programlama dilinde bir değiştirici olarak dizideki son öğenin dizin sayısını döndürmek için kullanılır.

İşaretin Web Ortamında Kullanımı

  • Bir web sayfasında URL yada öteki kaynağın konumunu tanımlayan bir kimliği tanıtmak için kullanılır.
  • Twitter, İnstagram şeklinde toplumsal ağ sitelerinde bir tema ya da içerik oluşturmak amaçlı kullanılır.
  • HTML kodunda, bloglarda bir web günlüğü girişinde kalıcı bir bağlantıyı, yorum yada komutları belirtmek için kullanılır.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE