Ana Sayfa / Etiket Arşivi: ve

Etiket Arşivi: ve

İbrani Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölümdür?

Dünyanın en eski dillerinden biri olan İbranice'nin yanı sıra bu dilin kültür ve edebiyatının da eğitiminin verildiği İbrani Dili ve Edebiyatı 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Öğrenmesi zor olan dillerden olan İbranice 22 harflik bir alfabeye sahiptir ve tıpkı Arap alfabesi gibi sağdan sola doğru yazılır. İbranice’de sözcükler üç ünsüz harften oluşan fiillerden türetilir. Fiil kökünün anlamı da bu üç ünsüz harf tarafından belirlenir. Kökün başına veya sonuna ünsüz harfler eklenerek isimler türetilir. 

Devamını Oku »

MALIN VE SERVETİN ŞÜKRÜ

islam

İslâm dîni cemiyet nizâmını mânevî ve maddî olmak üzere iki temel üzerine kurmuştur. Müslümanın namazı, evrâd ve ezkârı cemiyetin mânevî hayatını tanzim ederken, Müslüman olan zenginlerin verdikleri zekât ve malî ibadet de maddî nizamı tesis etmektedir.

Devamını Oku »

SAHABENİN İSTİĞFAR VE DUA VAKTİ

peygamberler

Asr-ı Saâdet toplumu, gece kalkıp namaz kılmayı, seherlerde evrâd ü ezkârlarını îfâ etmeyi ve Kur’ân okumayı, sıcak yataklarına tercih ediyorlardı. O mes’ûd toplumda seher ve fecir vakitleri, “İstiğfar ve dua vakti” olarak biliniyor ve ona göre îtinâ gösteriliyordu.

Devamını Oku »
CLOSE
CLOSE