Ana Sayfa / Eğitim / İspanyolca Nasıl Okunması mümkün?

İspanyolca Nasıl Okunması mümkün?

İspanyolca Nasıl Okunması mümkün?

İspanyolca Nasıl Okunur?

Belli başlı okunuş kuralları haricinde yazıldığı şeklinde okunan bir dil olan İspanyolca Hint – Avrupa dil ailesine mensuptur, dünyada ortalama 500 milyon şahıs tarafınca konuşulur. İspanyolca dünyada en fazlaca konuşulan resmi dildir ve ABD’da resmi dil olmamasına karşın en fazlaca konuşulan ikinci dil konumundadır.

27 harften oluşan İspanyol alfabesinin okunuşu ”A (a)”, ”B (be) ”,  ”C (se)”, ”CH (çe)”, ”D (de)”, ”E (e)”, ”F (efe)”, ”G (he), ”H (açe)”, ”I (i)”, ”J (hota), ”K (ka)”, ”L (ele)”, ”LL (eye), ”M (eme)”, ”N (ene)”, ”Ñ (enye), ”O (o)”, ”P (pe)”, ”Q (ku)”, ”R (ere)”,”S (ese)”, ”T (te)”, ”U (u)”, ”V (ve)”, ”W (uve doble)”, ”X (ekis)”, ”Y(i griega), ”Z (seta)” şeklindedir.

İspanyolca harflerin okunuş kuralları şu şekildedir:

”C”  harfinin okunuşu: ”Ca” sesi ”ka” şeklinde, ”ce” sesi ”se” şeklinde, ”ci” sesi ”si” şeklinde, ”co” sesi ”ko” şeklinde ve ”cu” sesi ”ku” şeklinde okunması mümkün. Mesela cama (kama), cena (sena), cuanto (kuanto) şeklinde.

”H” harfinin okunuşu: ”H” harfi eğer kelime başlangıcında ise okunmaz, öteki durumlarda okunması mümkün. Mesela hombre (ombre), hola (ola) şeklinde.

”G” harfinin okunuşu: ”Ga” sesi ”ga” şeklinde, ”ge” sesi ”he” şeklinde, ”gue” sesi ”ge” şeklinde, ”gi” sesi ”hi” şeklinde, ”gui” sesi ”gi” şeklinde, ”go” sesi ”go” şeklinde ve ”gu” sesi ”gu” şeklinde okunması mümkün. Mesela gato (gato), guerrero (gerrero), gota (gota) şeklinde.

”J” harfinin okunuşu: ”J” harfi İspanyolca’da ”h” şeklinde okunması mümkün. Mesela Jueves (hueves), jota (hota) şeklinde.

”LL” harfinin okunuşu: İspanyolca’da bu harf ”y” sesi verir. Mesela calle (kayye), llave (yave) şeklinde.

”Ñ” harfinin okunuşu: Bu harf ”ny” sesi verir. Mesela mañana (manyana), año (anyo) şeklinde.

”Z” harfinin okunuşu: ”Z” harfi İspanyolca’da ”s” sesi verir. Mesela marzo (marso) şeklinde.

”X” harfinin okunuşu: ”Ks” yada ”gs” sesi verir. Eğer harfin arkasından başka bir sessiz geliyorsa yalnız ”s” şeklinde okunması mümkün. Mesela examen (eksamen) şeklinde.

”CH” harfinin okunuşu: ” Ç” şeklinde okunması mümkün. Mesela mariachi (mariaçi) şeklinde.

”Q” harfinin okunuşu: Genel anlamda ”u” harfi ile beraber bulunur ve ”k” olarak okunması mümkün. Mesela que (ke), quince (kinse) şeklinde.

Bu habere de bakabilirisiniz

Biyoteknoloji Nasıl Bir Bölümdür?

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak birçok yeni farklı alan ve dallarda eğitilmiş kişilere ihtiyaç ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaçların karşılanması için üniversitelerde yeni bölümler açılmıştır. Biyoteknoloji bölümü bunlardan biri olarak günümüzde popülerliğini artırmaktadır ve geleceği parlak olarak gözüken meslek dalları arasında yerini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir