Ana Sayfa / Evcil Hayvanlar / Kelime Ezberleme Teknikleri

Kelime Ezberleme Teknikleri

Kelime Ezberleme Teknikleri

Kelime Ezberleme Teknikleri

 

 

 

Dil öğreniminde kelime hazinesinin geniş olması o dilin daha süratli öğrenilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Bu sebeple İngilizce öğrenirken dilbilgisi bilgisiyle beraber kelime ezberleme de bir arada götürülmelidir.

Yazarak Kelime Ezberleme

İngilizce eğitiminde kelime ezberletme teknikleri içinde en sık kullanılanı yazarak emek harcama şeklidir. Bu teknikte ezberlenecek kelimeler hedefe ulaşılana kadar onlarca kere yazılır. Burada maksat yeni öğrenilen kelimeleri zihinsel olarak kodlamanın yanında dokunsal olarak da kodlayarak ezberlenmelerini kolaylaştırmaktır. Yazarak kelime ezberleme tekniği devamlı tekrarı gerektirir.

Papağan Tekniği

Bu kelime ezberleme tekniğinde kelimeler, devamlı sesli olarak yine edilir ve ezberleme gerçekleşinceye kadar teknik uygulanmaya devam edilir. Papağan tekniği yalnız kelimelerin ezberlenmesini sağlamaz bununla birlikte İngilizce kelimelerin doğru şekilde söyleniş edilmesine de destek sunar.

Dinleyerek Kelime Ezberleme

Bilhassa vakti yolda geçenlerin yada hem kendi işlerini yaparken öteki taraftan da İngilizce kelimeler ezberlemek isteyenlerin çoğunlukla başvurduğu bir yöntem olan dinleyerek kelime öğrenme tekniği son aşama başarı göstermiş sonuçlar vermektedir. Ezberlenecek olan İngilizce kelimeleri içeren ses dosyası, akıllı telefonlar yada MP3 çalar yardımıyla devamlı dinlenir. Bu teknik, kelimelerin söyleniş biçimlerinin öğrenilmesini sağlaması açısından da fazlaca faydalıdır. Yazarak yada söyleyerek kelime ezberlemeye vakti olmayanlar için dinleyerek kelime öğrenme tekniği büyük bir kolaylıktır.

Kendi Cümlelerini Kurma Tekniği

Kişinin ezberlemek istediği kelimeleri içeren kendi cümlelerini kurması ve bu tarz şeyleri devamlı yine etmesi de başka bir kelime ezberleme tekniğidir.

Minik Not Kağıtları Tekniği

Bu teknikte, ezberlenecek İngilizce kelime minik not kağıtlarının bir yüzüne, Türkçe anlamları ise öteki yüzüne yazılır. Bu teknik için hususi olarak hazırlanmış kelime ezberleme kartları da vardır ve bu kartlar bununla birlikte İngilizce kelimenin resmini de içermektedir. Rastgele seçilerek çalışılacak olan bu kartlarda yazan kelimeler ezberlenene kadar çalışmaya devam edilir. Kelime ezber kartları her an her yerde kullanılmaya uygun olduğundan ergonomik bir kelime ezberleme yöntemidir.

Flaş Kart Tekniği

Kullanımı fazlaca kolay olan flaş kartların bir tarafında sual öteki tarafında ise probleminin cevabı yer alır. Aynı şekilde kartın bir tarafında İngilizce kelime, öteki tarafında da Türkçe anlamı ve resmi yer alabilmektedir. Ezberlenen kartlar öbürlerinden ayrıştırılırken öteki kelimeler tamamen ezberlenene kadar ezber emek vermesi halletmeye devam edilir. Alman psikolog Sebastian Leitner tarafınca geliştirilen bu teknik yardımıyla seçici öğrenme gerçekleşmektedir. Flaş kart tekniği daha geliştirilmiş ve elektronik ortam metin, fotoğraf ve ses hatırlatmalarının bir arada kullanıldığı bir yönteme dönüşmüştür.

Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın İngilizce kelime ezberleme tekniklerinin temelinde devamlı ve sık yine yatmaktadır. İngilizce’nin kullanılmadığında kolaylıkla unutulmuş olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

OKUDUYSANIZ yada IZLEDIYSENIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN ve IZLESIN.

Bu habere de bakabilirisiniz

evcil hayvanlar

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık

Kedi Aşı Takvimi Haftalık ve Aylık Kediler de minimum bizim kadar dış dünyadaki virüs ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir