Ana Sayfa / Eğitim / Korece Yurt Dışında Nasıl Öğrenilir?

Korece Yurt Dışında Nasıl Öğrenilir?

Korece Yurt Dışında Nasıl Öğrenilir?

Korece Yurt Dışında Nasıl Öğrenilir?

Kore yarımadası ile Çin’in Yanbian özerk bölgesinde konuşulan Korece Altay dil familyasına mensuptur. Şimal ve Cenup Kore’nin resmi dilidir. Bu iki ülkede konuşulan Korece söyleniş açısından farklılıklar gösterir.

Kore alfabesine Hangıl denir. Hangıl 14 ünsüz ve 10 meşhur harften oluşur.

Yurt Dışında Korece Öğrenilmesi İçin Yapılması Gerekenler

  • Korece alfabedeki harflerin iyi mi okunduğu ile adım atar. Bu yüzden harflerin Latince karşılıklarının öğrenilmesi için alfabe emek vermesi zorunludur. Kore hükümeti yabancı ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi adına talebe değişiklik programları yapar. Bu yüzden Cenup Kore’ye değişiklik talebesi olarak giden öğrencilere gittikleri üniversitelerde Korece kurslar düzenler. Değişiklik öğrencileri için konaklama süreleri bir yada iki eğitim süreci ile sınırlıdır. Bu kurslara müracaat, üniversitelerin internasyonal talebe ofislerinden yapılır ve üniversite dersi olduğundan parasızdır.
  • Buna ek olarak talebe olmayan yabancılar için ise çeşitli üniversitelerin dil enstitüleri tarafınca çeşitli kurslar da sunulur. Bu okulların başlangıcında Seul Ulusal, Sungkyunkwan, Dongguk, Yonsei, Sejong, Chung-Ang Üniversiteleri gelir. Bu kurslara müracaat ilgili üniversitelerin web sayfalarından yapılır. Program uzunluğu averaj 10-15 haftadır. Ücretler ise averaj kursa gore değişim gösterir. Üniversitelerin yurtlarında sağlanan konaklama imkanları kurs süreleriyle eş zamanlıdır.
  • İkinci adım derste öğrenilen kuramsal bilgiyi uygulamaya geçirilmesidir. Harfler ne kadar çoğunlukla yeniden edilirse okuma hızı o oranda gelişecektir. Bu yüzden etrafta görülen reklam afişlerinin ve tabelaların okunması Korece öğreniminde önemlidir.
  • Üçüncü adım Korece kelimelerin konuşma yöntemiyle yeniden edilmesidir. Bu yüzden mahalli halkla Korece konuşulması için çaba harcanmalıdır. Yabancı insanların Korece konuşmalarını samimi kabul eden Kore halkı ile yazışma Korece’nin akıcı bir halde kullanılması için gereklidir.

Alfabenin öğrenilmesi ve harflerin iyi mi birleştirilerek kelime oluşturulduğunun kavranması averaj 2 hafta sürer. Bu süreçte, lüzumlu tanışma cümleleri ile günlük hayatta kullanılan kalıplar da öğretilecektir. Tam anlamıyla akıcı Korece konuşulması kursların süreleri de göz önüne alındığında averaj 6 ay ile 1 yıl içinde değişmiş olur.

Kore’nin dünya ekonomisi açısından artan önemi düşünüldüğünde Korece avantaj elde eden bir dil konumundadır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Oğuz Türkçesinin Batı kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi Türkiye Türkçesi ile birlikte aynı grupta yer alır. Eski Anadolu Türkçesi döneminden sonra belirgin ayrılıklar göstermeye başlayan ve bir lehçe olan Azerbaycan Türkçesi öğrenmek isteyen kişilerin Türkçe bilmeleri durumunda zorlanmadıkları görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir