Ana Sayfa / Eğitim / Rusça Nasıl Yazılır?

Rusça Nasıl Yazılır?

Rusça Nasıl Yazılır?

Rusça Nasıl Yazılır?

Avrasya’da konuşulan Rusça Hint-Avrupa dil ailesinin bir üyesidir. 161.727.650 şahıs tarafınca konuşulan Rusça, bu sayede dünyanın yedinci en oldukca konuşulan dilidir. Ek olarak Rusça dili, Birleşmiş Milletler tarafınca resmi dil olarak kabul edilir.

Latin alfabesinin harfleri, Rusça dilindeki seslerini karşılamada kafi olmadığından, Rusça dilinin yazılması için Kiril alfabesindeki harfleri kullanılır. Bu Kiril alfabesinden oluşan Rusça alfabesi 33 harften meydana gelirken, bu harflerden А, Б, Е (YE ya da E diye okunması mümkün), Ё (YO ya da Ö diye okunması mümkün) ve P harfleri dışındaki harflerden minik olanları yazmak için yalnız harflerin boylarını küçültmeleri yeterlidir. Sadece bu harflerin minik harflerini yazmak için değişik yazı tekniği kullanmaları gerekir. Bu teknik şunlardır:

  • A için a
  • Б için б
  • E için e
  • Ё için ё
  • P için p

Ek olarak bazı harflerin özellikleri vardır. Bunlardan E, Ё, Ю ve Я harfleri cümlenin başlangıcında, Ъ ile Ь harflerinden ve meşhur harflerinden (а, у, о, ы, э, я, ю, ё, и, е) sonrasında yazılırken (Örnek: Это моя жёлтая юбка./ Bu benim sarı eteğim.), Д ve Ж harfleri bir araya vardığında C harfi meydana gelir. Ъ harfi kelimeyi sertleştirmek için kullanılırken, Ь harfi ise kelimeyi yumuşatma görevini yerine getirir. (Örnek: Работать/çalışmak) Türkçe’de Ş harfinin yerine geçen harflerde de bazı durum vardır. Eğer bu Ş sert bir Ş ise Ш, yumuşak ise Щ harfiyle gösterilir. Bunun haricinde Rusça’da el yazıları ile daktilo yazıları birbirinden ayrıdır.

Rus imlasında 1918 senesinde meydana getirilen değişimler, 1956 senesinde meydana getirilen son kodlamalar ve 1990’lı yılların sonlarında meydana getirilen güncellemelerle şimdiki hallerini alırlar. Rusya’daki bazı okullara nazaran, bazı vurgularda harflerin üzerine vurgu işareti yapılabilir.

Görme engelliler için meydana getirilen Braille alfabesinde, düzgüsel alfabelerde de olduğu şeklinde Rus alfabelere karşılık gelir. Fransız usulü meydana getirilen ve Latin alfabesinden çevrilen bu Rusça körler alfabesinde üç satır ve iki sütunlu nokta kabartmaları kullanılır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Oğuz Türkçesinin Batı kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi Türkiye Türkçesi ile birlikte aynı grupta yer alır. Eski Anadolu Türkçesi döneminden sonra belirgin ayrılıklar göstermeye başlayan ve bir lehçe olan Azerbaycan Türkçesi öğrenmek isteyen kişilerin Türkçe bilmeleri durumunda zorlanmadıkları görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir