Ana Sayfa / Eğitim / Tek Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Tek Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Tek Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Tek Tırnak İşareti Nasıl Kullanılır?

Yazı dilinde kurallaşmış ve belli görevleri yerine getiren bir ekip sembol ve simgelere noktalama işareti denir. Noktalama işaretleri metni parçalayarak okumayı kolaylaştırır. Ek olarak metin içinde vermek istediği duyguyu ve düşünceyi doğru anlamlandırmada destek sağlar. Cümlenin vurgu, tonlama ve duraklarını belirterek konuşma dilinde kullanıma yakınlaştırır. Bu açıdan noktalama işaretleri yazı dilinin temelini oluşturur. Aksi durumda cümle anlamını duygu ve fikir anlamında bulmak zorlaşacağı şeklinde yanlış anlaşılmalar söz mevzusu olabilir. Ek olarak cümlenin sonunu bilmemek okumayı olanaksız hale getirebilir.

Nokta, virgül, sual işareti, ünlem, üç nokta, iki nokta, ayraç, tırnak işareti, kısa ve uzun çizgiler noktalama işaretleri içinde yer alır. Her cümle içinde çeşitli görevleri yerine getirirken tırnak işareti daha oldukça alıntılarla ilgilidir.

Tek tırnak işaretinin kullanımı:

1) Tırnak içinde verilmiş bir cümle içinde yine tırnak işaretinin kullanılması gerekilen durumlarda tırnak işareti yerine tek tırnak işareti kullanılır.

  • Örnek:

Bir ödevde şöyleki yazmıştı: “Bu estetikçilerin mevzularına, şişman dudaklarını şapırdatarak yiyebilecekleri bir nane şekeri; gövdeye indirilebilecek bir şey; ‘nefis’ yorumları yaparak çatal, kaşık, bıçakla lokma  lokma yenecek bir şey olarak baktıklarını görünce kusacak şeklinde oluyorum. Dudaklarını şapırdatarak yedikleri, uzun vakit ilkin öldürdükleri bir şeyin çürümüş halidir. (Robert M. Pirsig, Zen ve Motorsiklet Bakım Sanatı)

2) Yazı içinde bulunan örneğe dair kelimenin anlamı tek tırnak işareti kullanılarak gösterilir.

  • Örnek:

Dil canlı bir varlıktır. Günlük hayatta vakit içinde kullanılmayan kimi kelimeler ölür, yerlerini başka kelimeler alır: gözgü ‘ayna’, sayrı ‘hasta’, od ‘ateş’, bodun ‘millet’ vs.

3) Kimi zaman bir cümle içinde vurgu yapılmak istenilen kelime tırnak işaretiyle belirtilir.

  • Örnek:

‘Çıkar’ teriminin anlaşılmasını kısmen de olsa güç kılan şey, ‘niçin’i ‘arzu yetisi’ ile ilintilendirmesi yada ‘dolayımlandırması’dır. (Raymond Geuss, Eleştirel Kuram)

4) Kesme işaretinin kullanılmasını gerektiren kelime tırnak içinde yer alıyorsa kesme işareti kullanılmaz.

  • Örnek:

Ne vakit Atıf Yılmaz’dan bahsedilse, hanım filmlerine vurgu yapar; “Atıf Yılmaz’ın ‘Hanım Adı Yok’u izledin mi?” diye sorardı.

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE