Ana Sayfa / Eğitim / Tescilli Marka İşareti Nasıl Kullanılır?

Tescilli Marka İşareti Nasıl Kullanılır?

Tescilli Marka İşareti Nasıl Kullanılır?

Tescilli Marka İşareti Nasıl Kullanılır?

Firmalar tarafınca üretilen ürün ya da hizmetin üretici firmaya ilişkin bulunduğunun resmi olarak belgelenmesi için tescilli marka işareti kullanılır. Firmalar ürettikleri değerlere bir marka verirler ve bu markanın tescilini alırlar. Bu sayede üretilen değerin kendilerine ilişkin bulunduğunu resmi olarak belgeler ve koruma altına alırlar. Türkiye’de marka tescil işlemlerini Türk Patent Enstitüsü yapar. ® işareti üstünde bulunmuş olduğu markanın tescilli bulunduğunu gösteren işarettir.

® işareti, ‘Register’ kelimesinin baş harfinden türetilmiştir. Register kelimesinin anlamı ‘kayıt, kayıtlı, kayıt olmuş’ şeklindedir. Bu şekilde markanın tescillendiği, bir firmaya ilişkin olduğu belirtilir. ® işareti genel anlamda tescillenmiş markanın derhal yanına koyularak kullanılır.

® işareti sadece marka tescillendikten sonrasında kullanılabilir. Tescilsiz markalarda kullanımında cezai durum söz mevzusudur. İşaretin markanın herhangi bir yerinde olmasını gerektirecek yasal düzenlemeler yoktur. Markanın neresinde işaret kullanılacağı tamamen marka sahibi firmanın tercihine bağlıdır.

Marka tescil işaretinin genel kullanımlarından elde edilmiş verilere bakıldığında, genel olarak işaretin ufak kullanılmasının yararlı olduğu görülmektedir. Bu şekilde markanın estetiğine zarar vermesi önlenebilir. Markanın neresinde kullanılacağı mevzusunda ise dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan markanın bütünlüğünün bozmaması gerektiğidir. Uygun konuma yerleştirildiğinde marka ile bütünleşik bir görünüm kazanması önemlidir. Markanın güzel duyu görünümünü bozmamalıdır.

Uygun şekilde kullanılan marka tescil işareti markayı fena niyetli kişilere karşı korur. Ek olarak marka kullanıcılar için de bir itimat teşkil eder.

Bu habere de bakabilirisiniz

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Oğuz Türkçesinin Batı kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi Türkiye Türkçesi ile birlikte aynı grupta yer alır. Eski Anadolu Türkçesi döneminden sonra belirgin ayrılıklar göstermeye başlayan ve bir lehçe olan Azerbaycan Türkçesi öğrenmek isteyen kişilerin Türkçe bilmeleri durumunda zorlanmadıkları görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir