Ana Sayfa / Eğitim / Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Üniversite Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Türkiye’de lise sonrası eğitimine devam etmeyi isteyen kişilerin girmesi ihtiyaç duyulan üniversite sınavları stratejik bir emek harcama gerektirir. Rekabet ortamının oldukca yoğun bir halde yaşandığı üniversite sınavlarında doğru emek harcama şekillerinin bilinmesi bu sınavlardan başarıya ulaşmış olunmasını sağlar. Nasıl çalışılacağının, çalışırken hangi yöntemlerin kullanılacağının bilinmesi emek harcamayı verimli ve yararlı hale getirecektir.

Pek oldukca talebe üniversite sınavına hazırlık sürecinde dershanelere yazılır ve onların uyguladıkları programlara uyar. Eğer bir dershane tercih edilecekse ekibini, kullandığı yayınları, ders saatlerini, ders programların incelenmesi ve kişisel ihtiyaçlara nazaran en doğrusunun seçilmesi gerekir.

Her talebe bir olmadığından kişinin kendini tanıması ve eksiklerinin bilincinde olması son aşama önemlidir. Şahıs kendi eksiklerini belirledikten sonrasında kendine ona nazaran bir yol ve emek harcama yöntemi belirlemelidir. Kişinin eksikleri ne kadar fazlaysa o denli erken çalışmaya adım atar ve eksiklerini giderir. Imtihan zamanı ulaştığında kişinin hiçbir eksiğinin kalmaması ehemmiyet taşır.

Eksikler giderilirken mevzular geçiştirilmeden, mevzulara sonradan dönmeye gerek kalmayacak şekilde çalışılmalıdır. Mevzu emek harcaması bitirilip mevzuya hakim olunduktan sonrasında örnek sorular çözülmeli ve farlı sual teknikleri gözden geçirilmelidir. Bazı sual kalıpları durağan(durgun) olup püf noktalar bulundurur. Bu püf noktaların da öğrenilmesi daha sonraki görülecek soruları kolaylaştırıp zaman kazandıracaktır. Oldukça sual çözülmesi gelebilecek sorulara hakim olunması açısından önemlidir. Sadece oldukca sual çözülmesinden kasıt aynı sual tipleri ile devam edilmesi değil daha değişik sorular görüp daha oldukca ergonomik yapılmasıdır. Ek olarak sorular çözülürken süre tutulması ve lüzumlu hıza ulaşılmaya çalışılması kişiyi sınava hazırlayacaktır. Kucak dolusu tecrübe etme çözülmesi de öğrencileri sınava yapmaya destek olacaktır. Tecrübe etme çözerken gerçek sınava giriyormuş şeklinde düşünülmesi, soruların zamanında yetiştirilmeye çalışılması sınava hazır hissedilmesi için önemlidir.

YGS’nin ilk basamak olmasından dolayı çalışmaya YGS mevzularından başlanması daha uygun olacaktır. Sadece YGS puanıyla talebe kabul eden bir program tercih edilmeyecekse LYS’nin daha mühim bir yüzdeye haiz olduğu unutulmayıp bir taraftan da LYS çalışmalarına başlanması yararlı olacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Azerice Nasıl Öğrenilir?

Oğuz Türkçesinin Batı kolunu temsil eden Azerbaycan Türkçesi Türkiye Türkçesi ile birlikte aynı grupta yer alır. Eski Anadolu Türkçesi döneminden sonra belirgin ayrılıklar göstermeye başlayan ve bir lehçe olan Azerbaycan Türkçesi öğrenmek isteyen kişilerin Türkçe bilmeleri durumunda zorlanmadıkları görülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir