Ana Sayfa / Eğitim / Uzun Çizgi Nasıl Kullanılır?

Uzun Çizgi Nasıl Kullanılır?

Uzun Çizgi Nasıl Kullanılır?

Uzun Çizgi Nasıl Kullanılır?

Konuşma çizgisi olarak da adlandırılan uzun çizgi ” — ” şeklinde yazılan bir noktalama işaretidir. Bu çizginin kullanılmadığı alanlarda yazı içinde tırnak işareti de kullanılabilir.

1) Uzun çizgi (konuşma çizgisi) kullanım alanlarından birisi satır başlangıcında gösterilen konuşmalardır. Bu konuşmaların her bir kişiye ilişkin bulunduğunun gösterilmesi için konuşma çizgisi konur:

— Siz yoksa burada mı yaşıyorsunuz?

— Geçen gün buraya gelen sen miydin?

— Eskişehir’e ne süre gelirsin?

— Mozart’ın evine gittin mi?

— Buraya artık gelmeyeceğim.

— Dünyanın en güzel yerinde yaşıyorum.

— Hayır Romeo! Sakın bana engel olma!

2) Tiyatro ve oyun metinlerinde kahramanların isimlerinden sonrasında da konulabilir. Bu durumda konuşan kişinin kim bulunduğunun belirtilmesi için kullanılır.

Müştak Bey: — Hele bu akşam güvey giriyorum ya… Bolluk versin ki bugün nikahım kıyıldı. Yoksa, aşk ile telaşımdan azca kaldı nikahsız güveği girecektim.

Hikmet Efendi: — Asla öyleki şey olur mu?

Müştak Bey: — Neye olmaz; buna aşık evlenmesi derler.

Hikmet Efendi: — Şaşırtıcı ve hayret verici…

Müştak Bey: — O şekilde ya, aşk ile muhabbetsiz evlenen geçinebilirse aşk olsun! Ya ben Kumru Hanımı neye alıyorum sadece sevgilim olduğundan…

3) Metin içinde konuşmalar tırnak içinde belirtilirse uzun çizgi kullanılmaz.

Odaya girer girmez;

”Tanrım! Tüm bu gördüklerim gerçek olamayacak kadar güzel, lütfen bu an asla bitmesin.”

Bu habere de bakabilirisiniz

İspanyolca Nasıl Akıcı Konuşulur?

Yabancı bir dil öğrenmek birçok insan için oldukça zor ve külfetli olmuştur. Yoğun gramer ve dil bilgisi kurallarının arasında bir de akıcı ve etkili konuşma becerisi kazanmak kişinin uzun zamanını alır. Dünyada en çok konuşulan 2. dil olan İspanyolca da son zamanlarda trend haline gelmiş bir dildir. Birçok insan zamanını ve parasını bu dili öğrenmek için ayırır, ancak birçok insan dilin gramer yapısını öğrenmiş olsa dahi akıcı konuşma safhasını geçmekte zorlanır.

Bir Cevap Yazın

CLOSE
CLOSE